Goli oder
  • Domov
  • Predstave
  • Delavnice
  • Galerija
  • Goli odziv
  • Prizorišče in vstopnice
  • Kolofon
  • Arhiv
  • English

Predstave

sreda, 26. oktobra, ob 19:00: Umetnost slovesa: slovesna umetnost
Zamisel in igra: Sara Šoukal
Glasba: Justin Durel
Luč: Borut Cajnko
Predstava poteka v slovenskem jeziku.
Nakup vstopnic
 
Od česa se poslavljamo, ko zapuščamo zgodbo, idejo, človeka, sebe... In… zakaj? Sara se v svoji prvi improvizirani solo predstavi poslovi od soigralcev in se sooči s praznino, ki jo le-ti pustijo za sabo. Kako jo ta praznina obogati, kaj ji da, kaj ji vzame, koga in kaj sreča, ko ostane sama? S podporo glasbenika se spusti v neznano, in postavlja več vprašanj kot odgovorov. 
 
Predstava je delo v nastajanju ter dolgoletna želja in vznemirljiv izziv, s katerim se želi ustvarjalka spopasti, ga objeti in se od njega posloviti. Vsak konec je namreč nov začetek, tako pravijo. In to delo v nastajanju je oboje hkrati.
 
Sara Šoukal je prekaljena gledališka ustvarjalka, kot igralka in kot pedagoginja je najbolj aktivna na področju gledališke improvizacije. Zadnje čase pa z veseljem in zanimanjem kuka na druga performativna področja. Je aktivna tako doma, v mnogih impro kolektivih in društvih, kot tudi v tujini.

Justin Durel ustvarja in poučuje gledališče. Na Univerzi DePaul v Chicagu je diplomiral iz dramskega pisanja, na Mednarodni šoli za gledališko ustvarjanje Helikos pa na programu igralec-ustvarjalec. Je večkrat nagrajeni performer, dramaturg, režiser, pedagog, izdelovalec mask in glasbenik, ki že več kot 25 let dela in gostuje v ZDA, Kanadi, na Hrvaškem, Irskem in v Sloveniji. Justin je enkrat že bil na Antarktiki. Še nikoli pa ni nastopal v impro predstavi.
Picture
sreda, 26. oktobra, ob 21:00: Naši ljubi alter idioti
Zamisel in igra: ekipa Za crknt
Mehanik Ferrarijev - Gergely Dózsa, Edina Živa Diva- Simeon Huzun, Beti - Tina Janežič, Evroposlanec - Tomaž Lapajne Dekleva, Tereza - Petra Markovič
Luč: Borut Cajnko
Produkcija: Društvo za sodobno klovnsko umetnost
Predstava poteka v slovenskem in angleškem jeziku.
Nakup vstopnic
 
Tokratni Za crknt ponuja preplet krajših intervencij in daljših improvizacij na temo: moj alter idiot. Moj alter idiot je osebnost, ki živi v meni, z mano, ki je v kontaktu z menoj, mi ne pusti dihati in sodeluje v vsaki moji umetniški kreaciji. “Malgre moi” ali meni navkljub je vedno tu. Je nekompetitivna in nekredibilna umetniška zvrst, ki je skvotana z nekompetentnimi alter idioti. Tokrat boste spoznali fejk direktorico, dezorientiranega drega, mehanika Ferrarijev, nadizobraženo prodajalko domačih jajc in nesposobnega politika, kar seveda diši po resničnostnem šovu.
 
Skupina profesionalnih klovnov se je pred leti odločila ustvariti klovnski kabaret Za crknt, da bi lahko raziskovala in razvijala sodobnega klovna v vseh njegovih razsežnostih ter ga približala odraslemu občinstvu. Svojo dejavnost so kasneje formalizirali tudi v Društvu za sodobno klovnsko umetnost. Raje kot tradicionalnemu cirkusu podajajo roko življenju. Sodobni klovni s humorjem razbijajo četrto steno in s svojo igro vstopajo med ljudi. S svojim naivnim in neposrednim lotevanjem vsakdanjih aktualnih tem nagovarjajo gledalca, ki je slekel svojo službeno obleko in se spomnil, da je človek. 
Picture
Foto: Miha Fras
četrtek, 27. oktobra, ob 19:00: Klic
​Zamisel: Maja Dekleva Lapajne, Sonja Vilč, Alenka Marinič
Igra: Alenka Marinič, Maja Dekleva Lapajne
Luč: Borut Cajnko
Produkcija: Družina umetnosti Narobov
Predstava poteka v slovenskem jeziku.
Nakup vstopnic
 
V globinah arhaičnih telefonskih imenikov je nešteto imen, priimkov in številk. Kdo so ti ljudje, kakšna sta njihova meso in kri? Kakšna so njihova življenja in kdo kliče njihove številke? Kaj jedo za zajtrk, kako strižejo svoje lase, koga srečujejo v dvigalu in o čem razmišljajo, tik preden zaspijo?
 
Monologi vseh vrst se šegavo prepletajo z miniaturnimi koreografijami in eklektično glasbo. Klic je delo o imenih in številkah, o nepregledni mreži človeških življenj, o enkratnosti in nedoumljivosti posameznika, o sporazumevanju, izolaciji in povezanosti, o plasteh in skrivnostih vsakdanjega.
 
Kolektiv Narobov je predan raziskovanju in ustvarjanju žive umetnosti, pa naj gre za ulične intervencije, gledališke dogodke, radijske posege ali koncertne predstave. Pomembna stebra njihovega ustvarjanja sta improvizacija in kolektivno delo. Klic je doživel premiero v Edmontonu daljnega 2006 in od takrat gostoval v Kanadi, v ZDA, v Nemčiji, v Franciji, v Belgiji, na Reunionu, na Nizozemskem in v Sloveniji. Predstava živi toliko časa prav zato, ker se stalno spreminja. Ponuja dovolj prostora za dihanje s trenutnim dogajanjem v poklicnem in osebnem življenju ustvarjalk ter za igranje s časom in prostorom, v katerem živimo. Odločitev, da se oživi izključno ženska imena iz telefonskega imenika, ni naključna.
Picture
četrtek, 27. oktobra, ob 21:00: Več kot 2
Zamisel in igra: Paula Galimberti, Gonzalo Piñán
Glasba: Goran Završnik
Luč: Borut Cajnko
Predstava poteka v angleškem jeziku.
Nakup vstopnic
 
Vsi imamo soseda, sostanovalko, prijatelja ali sodelavko, ki se nam zdijo posebni, nenavadno posrečeni, skrivnostno vznemirljivi, privlačno premaknjeni. V predstavi Več kot 2 Gonzalo Piñán in Paula Galimberti oživljata tovrstne like, ki skozi utelešanje in bivanje pripovedujejo svoje najbolj intimne zgodbe, stvari, ki se dogajajo le za zaprtimi vrati njihovih domov. Pridite in ustvarjalca navdahnite z ljudmi, s katerimi ste se srečali v dvigalu vašega bloka, v garaži, na vhodu v hišo ali ste si z njimi delili stanovanje. Morebiti pa bivajo v vas in ste jih pripravljeni obiskati. Dobrodošli v naši novi soseski!
 
Paula Galimberti je igralka, improvizatorka, režiserka in pedagoginja. Študirala je na Igralski šoli Cristine Rota v Madridu in se dodatno izobraževala pri Jordanu Bayneu.  Poklicno je dejavna od leta 1996 in deluje predvsem na relaciji Madrid – Berlin, kjer trenutno živi. Je ustanoviteljica in soustvarjalka impro zasedbe Jamming v Madridu, v Berlinu pa sodeluje s skupinama Esimpro in Esimprocine ter v duetu z umetnico Inbal Lori.  Predstava Več kot 2 je njeno najnovejše delo, ki bo prvič uprizorjeno na Golem odru.

Gonzalo Piñán je član berlinske zasedbe ESIMPRO ter ustanovitelj in umetniški vodja šole improvizacije ESIMPROEscuela, ki deluje v Berlinu od leta 2013 v angleškem in španskem jeziku. Je igralec, glasbenik in skladatelj, po osnovni izobrazbi pa psiholog. Gledališka in improvizacijska znanja in izkušnje je pridobil v delu z gledališči in umetniki El Club de la Impro, Die Gorillas, Quinto Parpadeo, Al Tran Trán Impromusical, Paula Galimberti, David Razowsky, Tim Orr, Inbal Lori, Carmelo Leotta in Camilo Edwards. Po selitvi v Berlin je aktivno soustvarjal tamkajšnjo špansko govorečo umetniško skupnost.
 
Goran Završnik se po treh letih osnovne glasbene šole nikoli ni vrnil nazaj. Nato je odkril sintetizator z veliko gumbki in vse je postalo spet zabavno. Zdaj, po tridesetih letih, igra z nekaterimi najbolj zanimivimi impro posamezniki in skupinami doma in v tujini. Spremlja dogodke, kakršni so Improvizirana popevka v Ljubljani in Gradcu, Moment! festival na Dunaju, ali Improvention v Canberri. Poskuša pritisniti pravi gumb ob pravem času, ne da bi preveč motil vsemogočne igralce na odru. Pravijo, da je najboljša glasba za spremljavo tista, ki je ne slišiš. Ampak včasih mora biti tudi spremljevalni glasbenik glasen in na prvem mestu. Od pank pevca in klaviaturista v šolskem bendu jugoslovanske ljudske armade do najmočnejšega (110 kg) impro spremljevalnega glasbenika. Živi za kamniško smodnišnico, včasih pa igra tudi orgle v cerkvi. Zaničniški.
Picture
petek, 28. oktobra, ob 19:00: Predelano življenje
Zamisel in igra: Norbert Sven Fö in Maja Dekleva Lapajne
Predstava poteka v slovenskem, angleškem in še več jezikih.
Vstopnice bodo v prodaji le na blagajni Stare mestne elektrarne - Elektro Ljubljana uro pred začetkom predstave.
 
Predelano življenje je redno odrsko srečevanje Maje Dekleva Lapajne in Norberta Svena
Föja, kjer raziskujeta stične točke med gledališko in plesno improvizacijo, si privoščita
klovnske prijeme in uživata v muziciranju, predvsem pa na veliko predelujeta življenje. Vse
skupaj poganjata tesen prijateljski odnos in strast za ustvarjanje iger. Pri vsakem srečanju se Maja in Norbert osredotočita na trenutno perečo temo in jo predelata v odrski dogodek, ki pa kot predelava življenja hkrati tudi soustvarja življenje in že odpira nova predelovalna področja.
 
Maja Dekleva Lapajne je performerka in režiserka, članica Kolektiva Narobov, umetniška vodja Golega odra, članica feminističnega odrskega kolektiva Mary Shelly's Mothers, članica mednarodne gledališke zasedbe Orcas Island Project in umetniška sovodja mednarodnega projekta Along the Walk. Deluje v različnih kontekstih in medijih – gledališče, klovnovstvo, ples, radio, film, a njeno najpomembnejše področje raziskovanja, njena največja strast in frustracija, je improvizacija.
 
Norbert Sven Fö je član DISKOlektiva, ki raziskuje igrivost v mnogih formatih – predstava, performas, ples, igra, dogodek, koreografija, instalacija, predavanje, delavnica, publikacija itd. - in vlogah - plesalec, koreograf, klovn, pedagog, pisec, producent itd.
​ 
Picture
Foto: Bojan Matjašič
petek, 28. oktobra, ob 21:00: Raje skupaj
Zamisel in igra: Rama Nicholas, Adam McKenzie
Glasba: Goran Završnik
Luč: Borut Cajnko
Predstava poteka v angleškem jeziku.
Nakup vstopnic
 
Raje skupaj je povsem novo delo Rame Nicholas in Adama McKenzieja, premierno uprizorjeno na Golem odru. Predstava raziskuje dinamiko intimnih in družbenih razmerij, politično v družbenem in osebnem ter človeške spodrsljaje. Rama in Adam sta oba mojstra v zgodbeni improvizaciji, vendar sta kot posameznika nadvse različna, med drugim pa tudi poročena. Na podlagi svojih razlik se spuščata v nahajanje presečišč med likom in zgodbo ter spletata zgodbe, ki odražajo resnično življenje. Predstava Raje skupaj je prehajanje od komičnega do dramatičnega, je čustveno potovanje po človeškem. Raje skupaj. Raj je skupaj. Raje upaj.
 
Rama Nicholas in Adam McKenzie živita v Melbournu, kot partnerja v zasebnem življenju in kot tesna sodelavca v poklicnem. Po desetletjih izkušenj v gledališkem delu, improvizaciji, videu in filmu, po mnogokrat preigranih vlogah režiserke, performerja, scenarista, videasta, igralke, montažerja, moža, žene, partnerke in ljubimca, je končno napočil čas, da se Rama in Adam spustita v improvizacijski duet. Adamovo ozadje je scenaristika in nastopanje v odrskih in video skečih, njegove korenine so v komični improvizaciji. Rama se je izučila za igralko in šele kasneje postala improvizatorka in komičarka. Adam je energičen in večno pozitiven piflar. Rama je introvertirana oseba z ostro mislijo ter goreča feministka. Delovala sta v konkurenčnih impro gledališčih v Melbournu, a ju to ni obranilo pred globokim padcem v ljubezen. Njuni načini performiranja in pristopanja k ustvarjanju so precej različni, a ju družita strast in ljubezen do pripovedovanja zgodb, izrazitih likov, drznih potez na odru, do smeha in drug do drugega.

Goran Završnik se po treh letih osnovne glasbene šole nikoli ni vrnil nazaj. Nato je odkril sintetizator z veliko gumbki in vse je postalo spet zabavno. Zdaj, po tridesetih letih, igra z nekaterimi najbolj zanimivimi impro posamezniki in skupinami doma in v tujini. Spremlja dogodke, kakršni so Improvizirana popevka v Ljubljani in Gradcu, Moment! festival na Dunaju, ali Improvention v Canberri. Poskuša pritisniti pravi gumb ob pravem času, ne da bi preveč motil vsemogočne igralce na odru. Pravijo, da je najboljša glasba za spremljavo tista, ki je ne slišiš. Ampak včasih mora biti tudi spremljevalni glasbenik glasen in na prvem mestu. Od pank pevca in klaviaturista v šolskem bendu jugoslovanske ljudske armade do najmočnejšega (110 kg) impro spremljevalnega glasbenika. Živi za kamniško smodnišnico, včasih pa igra tudi orgle v cerkvi. Zaničniški.
Picture
sobota, 29. oktobra, ob 17:00: Ko si nekdo, si tako
Zamisel in igra: Žana Dolenc Čučnik, Gaja Gorenc, Jitske Hartmans, Lovro Jug, Martin Kerin, Nina Koritnik, Anteja Mugerle, Alica Muratović Romih, Žan Razboršek, Eva Režek, Mateja Strle, Indija Stropnik, Blažka Šifrar, Dominika Tekavc, Naomi Uma Zorman
Mentorstvo: Liza Berden, Mojca Frim, Doroteja Jemec, Jošt Jesenovec, Mistral Majer
Umetniško vodstvo: Doroteja Jemec, Jošt Jesenovec
Luč: Borut Cajnko

Produkcija: ŠILA – Šolska impro liga
Predstava poteka v slovenskem jeziku.
Nakup vstopnic
 
Skupina šilark in šilarjev je na začetku julija 2022 z nekaj mentoricami in mentorji odpotovala v divjino ob presahli Dragonji in med divjimi svinjami raziskovala impro v vseh njegovih dimenzijah. Ob pomanjkanju vsakodnevnega luksuza se je razvila solidarnost in kar hitro so prehajali od neznancev do prijateljic, od neznank do prijateljev. In zato ne preseneča, da je tudi skozi impro delavnice tema prijateljstva prihajala vedno znova na dan. Odločili so se, da bodo to temo raziskovali tudi na odru. Zanima jih vse: kakšna so najtesnejša prijateljstva, kdaj komu nastaviti ogledalo, kako se prebiti čez težke čase in kako skupaj praznovati pomembne življenjske dogodke.
Za večino je to prva daljša improvizacijska predstava, prvi odmik od kratkih impro disciplin in prvo globoko impro raziskovanje. V prijateljstvih pa imajo že mnogo izkušenj.
 
ŠILA – Šolska impro liga je program improvizacijskega gledališča za kulturno razgibavanje dijakov. Nepretrgoma deluje že od leta 1997 in skrbi za izobraževanje, druženje in gledališko udejstvovanje mladih. Pri projektu vsako leto sodeluje okoli 350 srednješolk in srednješolcev.
Picture
sobota, 29. oktobra, ob 19:00: Soočanja
Zamisel in režija: Vid Sodnik
Igra: Juš Milčinski, Peter Frankl
Glasba: Urh Mlakar
Luč: Borut Cajnko

Produkcija: KD IGLU - Improvizacijsko gledališče Ljubljana
Predstava poteka v slovenskem jeziku.
Nakup vstopnic

"Vsakodnevnost nas lahko pozitivno preseneti ali neizprosno potre. Naključje ali usoda? Pa saj je vseeno. Smo, kjer smo, in namesto, da nas obremenjuje neizbežno, se posvetimo stvarem, na katere imamo vpliv."
Vid Sodnik

Perfomerja Improvizacijskega gledališča Ljubljana Juš Milčinski in Peter Frankl se skupaj z glasbenikom Urhom Mlakarjem spustita v zgodbi dveh ljudi, ki jima je življenje zadalo težek udarec. Vsak izmed njiju se s tragedijo sooča na drugačen način - s premlevanjem, s posvetovanjem, s pisanjem in nenazadnje s pesmijo. Kadar so čustva premočna, da bi jih lahko orisali z besedo in gibom, se spremenijo v melodijo.

Juš Milčinski je improvizator, igralec in producent, soustanovitelj Improvizacijskega gledališča Ljubljana - IGLU, ki letos praznuje svojo 10. gledališko sezono. Juš v IGLU teatru deluje kot improvizator in gledališki mentor, na televiziji kot igralec v oddaji Osvežilna fronta ter voditelj kviza Male sive celice na RTV Slovenija. Je eden bolj aktivnih producentov na področju improvizacije pri nas, občasno pa deluje tudi kot režiser gledaliških predstav za mladino. Kot improvizator je obiskal številna impro gledališča v Evropi in Severni Ameriki, na Golem odru pa bo v vlogi nastopajočega po dolgem času.

Peter Frankl je improvizator, glasbenik, plesalec in perfomer, soustanovitelj improvizacijskega gledališča Ljubljana. Deluje kot gledališki mentor, igralec in perfomer v gledaliških predstavah ter v
oddaji Osvežilna fronta na RTV Slovenija, občinstvo pa navdušuje tudi na koncertih skupine SBO. Kot improvizator je obiskal številne festivale po Evropi in Severni Ameriki, večkrat pa je nastopil tudi že na Golem odru.

Urh Mlakar je raper, improvizator, igralec ter vsestranski glasbenik in glasbeni producent. Kot raper navdušuje pod umetniškim imenom UM, bodisi kot solo umetnik ali pa v okviru freestyle rap dueta UM & Kuna. Kot improvizator je nastopal v ŠILI, Impro ligi ter na tekmovalnih impro večerih Maestro, kot igralec pa večkrat sodeluje v otroških in mladinskih produkcijah Pionirskega doma.

Vid Sodnik je improvizator, igralec in režiser, soustanovitelj Improvizacijskega gledališča Ljubljana - IGLU. Je eden najbolj mednarodno aktivnih improvizatorjev pri nas, kot igralec deluje v oddaji
Osvežilna fronta na RTV Slovenija, režira pa tudi predstave s slovenskimi mladinskimi skupinami na avstrijskem Koroškem.
Picture
Foto: Rok Petelin
sobota, 29. oktobra, ob 21:00: Bližje
Zamisel in režija: Rama Nicholas
Video in glasba: Adam McKenzie
Igra: Eva Jus, Gonzalo Piñán, Jošt Jesenovec, Katarina Veselko, Luka Piletič, Ollie Rasini, Paula Galimberti, Teodora Švet, Tomaž Lapajne Dekleva, Vid Sodnik
Luč: Borut Cajnko
Predstava poteka v angleškem jeziku.
Nakup vstopnic
 
Improvizacijska predstava o ljubezni, strasti in spolni privlačnosti, ki bo v času festivala in z zavzetostjo mednarodne festivalske zasedbe nastajala pod tankočutno režisersko taktirko avstralske umetnice Rame Nicholas.
 
Ta intimna predstava pogumno odstira tančico naših skrivnih življenj in poželenj ter nam daje priložnost, da ljubezen zazremo v njeni najbolj surovi obliki, improvizirano na odru. Mehki in nerodni občutki, ki jih lahko prikliče le nova ljubezen, odkriti pogovori o seksu, vzponi in padci dolgotrajnih zvez, hrepenenje, razhodi, zlomljena srca in naelektrena napetost poželenja. Kot vse velike ljubezenske zgodbe nas bo tudi predstava Bližje spravila v stanje, ko si bomo želeli še. Bližje.
 
Rama Nicholas je igralka, režiserka, filmska ustvarjalka, improvizatorka in pedagoginja iz Melbourna, ki je mednarodno aktivna že več kot 25 let. Je ustvarjalka treh improvizacijskih formatov Bližje, Drevo želja in Popotniki, s katerimi potuje po festivalih gledališke improvizacije in postavlja vsakič sveže uprizoritve s festivalskimi mednarodnimi zasedbami. V zadnjih letih se v predstavah predvsem posveča temam intime in seksualnosti, poučuje delavnice na temo telesnih stikov in vprašanj varnosti, zaupanja in soglasja ter dela kot intimnostna koordinatorka pri filmski, televizijski in gledališki produkciji. Je članica mednarodnega gledališkega kolektiva Orcas Island Project in feminističnega kolektiva Mary Shelley's Mothers.
Picture
Kolektiv Narobov, Zavod Federacija © 2016-2022
  • Domov
  • Predstave
  • Delavnice
  • Galerija
  • Goli odziv
  • Prizorišče in vstopnice
  • Kolofon
  • Arhiv
  • English